Mateřídouška

Mateřídouška (Thymus) je rodem aromatických rostlin, který zahrnuje desítky druhů a jejich křížence.

Tyto byliny jsou rozšířeny po celé Evropě, kde se přirozeně vyskytují na suchých trávnících, mezích, skalnatých stráních, v lesních lemech a světlých lesích. Mateřídouška se vyznačuje vzpřímeným nebo poléhavým vzrůstem, stálezelenými keříky a drobnými, tuhými lístky.

Mateřídoušky v České republice

V květeně České republiky je zastoupeno sedm původních druhů mateřídoušky, přičemž nejběžnějším je mateřídouška vejčitá (Thymus pulegioides). Tento druh se vyskytuje obecně od nížin a pahorkatin až do hor, s výjimkou teplých, zemědělsky využívaných nížin, například na jižní Moravě.

Vedle toho se zde nachází řada hybridních taxonů, jejichž určení však nemusí být vždy snadné. Kromě původních druhů se v České republice občas vyskytuje i zplaňující tymián obecný (Thymus vulgaris), který je pěstován pro své kulinářské a léčivé vlastnosti.

Tymián obecný – Mateřídouška obecná

Tymián obecný, také označovaný jako mateřídouška obecná, je aromatická rostlinka z čeledi hluchavkovitých pochází ze slunných oblastí Středomoří, odkud se postupně rozšířila do různých koutů světa, včetně střední a východní Evropy.

Popis

Tymián obecný je kompaktní, polokeřovitá bylina s dřevnatějícími stonky, která dorůstá výšky 20 až 30 centimetrů. Její tenké větévky jsou hustě porostlé drobnými, tmavozelenými listy.

Od května do září se tymián pyšní krásnými hluchavkovitými květy. Kromě atraktivního vzhledu ale tato bylinka nabízí i nezaměnitelnou, nasládlou a kořeněnou chuť, díky níž si našla cestu do kuchyní po celém světě.

Tajemství léčivých a ochranných schopností mateřídoušky spočívá v jeho pestrém složení. Kromě silic, jako jsou thymol a karvakrol, obsahuje tato bylina také třísloviny, hořčiny, flavony a aromatické kyseliny.

Účinky mateřídoušky

Jednou z nejvýznamnějších vlastností tymiánu obecného je jeho silné antiseptické působení, které napomáhá při zánětech průdušek, astmatických záchvatech nebo angínách. Je dobrý také pro zdravé trávení. Pomáhá předcházet průjmům, nadýmání a zánětům zažívacího traktu.

Zároveň podporuje lepší vstřebávání živin a celkově zlepšuje trávicí procesy v těle. Mezi další pozitivní účinky tymiánu patří jeho schopnost zmírňovat úzkost, nespavost a depresivní stavy. Díky svému uklidňujícímu vlivu na nervovou soustavu může tato bylina napomoci i při vyčerpání a stresu.

Využití v kuchyni

Tymián je nepostradatelnou součástí mnoha kuchyní, zejména té italské, francouzské, španělské, řecké nebo albánské. Jeho nezaměnitelná chuť dodává skvělou příchuť polévkám, omáčkám, nádivkám, salátům a dalším pokrmům.

Čaje, kloktadla, koupele a další

Čaj z mateřídoušky je skvělou volbou při nachlazení, kašli nebo zánětech dýchacích cest. Kloktadla z tymiánu zase pomáhají při infekcích v ústní dutině. Pro regeneraci a zkrášlení pleti jsou pak ideální koupele s přídavkem této byliny. Její dezinfekční a protizánětlivé vlastnosti prospívají zdravé pokožce.

Prevence a opatrnost při nadužívání

Přestože je tymián obecně považován za bezpečnou bylinu, je třeba dbát na přiměřenou konzumaci. Jeho nadužívání, zejména ve formě čajů, může vést k tyreotoxikóze, tedy zvýšené činnosti štítné žlázy. Proto je nutné nepřekračovat doporučené dávkování.