Hluchavka bílá

Nenápadná vytrvalá bylinka hluchavka bílá (Lamium album) s půvabnými bílými květy patří mezi tradiční české léčivé rostliny.

Hluchavka bílá je vytrvalá bylina patřící do čeledi hluchavkovitých. Její přímá, nevětvená lodyha dosahuje výšky 20 až 50 centimetrů a má charakteristický čtyřhranný průřez. Listy jsou vstřícné, jemně chlupaté, zašpičatělé a vejčitého tvaru se srdčitým vykrojením u řapíku. Okraj listů je hrubě pilovitý.

Jednou z nejnápadnějších vlastností hluchavky jsou její lákavé bílé až nažloutlé květy uspořádané v lichopřeslenech po 5 až 8 květech. Tyto pyskaté koruny s typickou medovou vůní rozkvétají postupně odspodu nahoru v období od května do září.

Rozšíření a výskyt hluchavky bílé

Hluchavka bílá patří mezi plevelné rostliny, které jsou na území České republiky velmi rozšířené. Přestože se jedná o planou bylinu, její četné lidové názvy jako „hluchá kopřiva“, „planá kopřiva“ nebo „planá bazalka“ naznačují, že si naši předkové dobře uvědomovali její podobnost s kopřivou a využívali ji jako léčivou rostlinu.

Hluchavka bílá je bohatým zdrojem řady prospěšných látek, které podmiňují její léčivé vlastnosti. Mezi nejdůležitější patří:

  • Slizové látky
  • Katechinové třísloviny
  • Silice
  • Alkaloid stachydrin
  • Flavonoidy a flavonové glykosidy
  • Saponiny
  • Cholin
  • Biogenní aminy
  • Organické kyseliny
  • Minerály a stopové prvky (obsaženy především v nati)

Toto pestré přírodní složení hluchavce propůjčuje protizánětlivé, svíravé, močopudné a zklidňující účinky, které se využívají při různých zdravotních obtížích.

Sběr a úprava hluchavky bílé

Sběr hluchavkových květů probíhá v období od května do září, a to výhradně za suchého počasí. Vytrhávají se jemně bílé pyskaté koruny bez zelených kališních lístků, aby se nepoškodily. Nasbírané květy by měly být volně rozloženy do košíků, nikoli naskládány na hromadu, kde by mohly zvlhnout a zhnědnout.

Sušení květů

Pro zachování maximálního množství účinných látek je nutné květy hluchavky usušit co nejrychleji. Suší se v tenké vrstvě při teplotě maximálně do 35 °C, nejlépe pomocí umělého tepla. Během sušení se nedoporučuje květy obracet.

Správně usušené květy mají bílou až nažloutlou barvu, nahořklou chuť a jsou bez výraznějšího zápachu. Uchovávají se v dobře utěsněných nádobách.

Příprava a použití hluchavky bílé

Hluchavka bílá má široké využití, ať už ve formě nálevů, macerátů nebo obkladů. Jednou z nejoblíbenějších forem přípravy hluchavky je nálev neboli čaj. Připravuje se zalitím 1 čajové lžičky sušených květů čtvrt litrem vroucí vody. Po zakrytí se nechá 10-15 minut louhovat. Pije se vlažný několikrát denně.

Sedací koupel z hluchavky bílé

Pro přípravu sedací koupele se využívá celá nať hluchavky, nejlépe 20-30 rostlin. Z nich se připraví 3 litry nálevu, který se poté vlije do koupele. Tato koupel má blahodárný účinek na intimní partie žen i mužů.

Možnost záměny s jinými rostlinami

Hluchavka bílá patří mezi všeobecně známé byliny, a proto je riziko záměny s jinou rostlinou poměrně nízké. Nicméně bychom si ji mohli splést s jinými druhy rodu hluchavek, které se jí podobají. Od nich se ale hluchavka bílá liší právě svými bílými až nažloutlými květy, zatímco ostatní hluchavky mívají květenství žluté, narůžovělé nebo nachově fialové.

Vzhledem k absenci žahavých chloupků nemůže dojít k záměně s kopřivou, přestože jim jsou listy tvarově podobné.