Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá je statná vytrvalá bylina, která může dosáhnout výšky od 50 cm až po impozantní 2 metry. Díky obsahu cenných látek si kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) vydobyla významné místo mezi přírodními léčivy.

Její vzpřímená lodyha je čtyřhranná, hustě porostlá chlupy a v zemi vytváří plazivý žlutavý oddenek. Listy jsou řapíkaté, široce vejčité až kopinaté, špičaté a po okrajích pilovitě zubaté. Celá rostlina je pokryta žahavými chlupy, které jsou zodpovědné za její charakteristickou pálící reakci při kontaktu s pokožkou.

Žahavé chloupky kopřivy

Dříve se mělo za to, že žahavé chlupy kopřivy obsahují kyselinu mravenčí, ale novější výzkumy odhalily, že se jedná o směs tří chemických látek – histaminu, acetylcholinu a serotoninu. Histamin způsobuje podráždění kůže, acetylcholin vyvolává pocit pálení a serotonin zesiluje účinky obou předchozích látek. Tato unikátní kombinace chemikálií je zodpovědná za dobře známý žahavý efekt při kontaktu s kopřivou.

Autor fotografie: Jerome Prohaska (CC BY-SA 3.0)

Rozšíření a stanoviště

Kopřiva dvoudomá je v České republice široce rozšířena a vyskytuje se po celém území, od nížin až po nejvyšší polohy. Tato houževnatá bylina se hojně vyskytuje na rumištích, v pobřežních porostech, v příkopech podél cest, lužních a vlhkých suťových lesích, okolo plotů a v blízkosti lidských sídel. Její současné masivní rozšíření je do značné míry ovlivněno nadměrným hnojením zemědělských polí.

Sběr a sušení kopřivy

Pro léčebné účely se sbírají listy, nať, někdy i oddenek či květ kopřivy. Ideální doba pro sběr je od jara do září, přičemž nejúčinnější je kopřiva na jaře, před začátkem kvetení, tedy zhruba od konce března do konce května. Po této době se v rostlině zvyšuje obsah nežádoucích dusičnanů.

Sušení kopřivy by mělo probíhat co nejrychleji ve stínu při teplotě nepřesahující 50 °C. Sušená droga by měla být uložena v suchém a chladném prostředí, chráněna před světlem a vlhkostí.

Při výběru lokality pro sběr kopřivy je nutné dávat pozor na místa, kde se jí příliš daří. Pokud najdete porost s masivním výskytem kopřivy, je pravděpodobné, že půda je zde silně zasažena dusičnany ze zemědělství. Na takovýchto lokalitách by se kopřiva neměla sbírat. Vybírejte raději čistá místa v přírodě, daleko od rušných silnic a zemědělských polí.

Účinné látky a benefity kopřivy

Kopřiva dvoudomá je bohatým zdrojem cenných látek, které mají blahodárné účinky na lidské zdraví. Podporuje normální funkci ledvin, vylučování vody, přispívá k osvěžení těla, posiluje imunitu, působí protizánětlivě, antirevmaticky a urychluje hojení ran.

Využití kopřivy v léčitelství

Kopřiva dvoudomá má v léčitelství dlouhou tradici a její využití je opravdu rozmanité. Nejčastěji se využívají listy, ať už čerstvé nebo sušené, které se podávají ve formě odvaru, nálevu či šťávy.

Kopřivový odvar a nálev

Pro přípravu kopřivového odvaru nebo nálevu se používá přibližně 1 čajová lžička sušené drogy na šálek vody. Nálev se připravuje zaléváním drogy vroucí vodou a louhováním po dobu 10-15 minut. Odvar se vaří po dobu 5-10 minut. Doporučuje se pít 2-3 šálky denně po dobu maximálně 3 týdnů, poté je vhodné udělat měsíční přestávku.

Čerstvá kopřivová šťáva

Čerstvá vylisovaná šťáva z mladých kopřiv je vysoce účinná pro pročištění krve a odstranění stresu. Připravuje se rozmixováním dvou šálků mladých kopřiv s malým množstvím vody a následným přefiltrováním.

Kopřivový čaj

Kopřivový čaj patří mezi nejoblíbenější formy užívání této léčivé byliny. Připravuje se z čerstvých nebo sušených mladých rostlinek, přičemž ideální doba pro sběr je od konce března do poloviny května, než začne kopřiva kvést.

Pro přípravu šálku kopřivového čaje se používá 1 lžička sušené nebo čerstvé kopřivy, která se zalije vroucí vodou a nechá se 10 minut vyluhovat. Čaj se poté přecedí a je připraven k pití.

Kopřivový čaj má řadu pozitivních účinků na lidský organismus. Podporuje normální funkci ledvin, vylučování vody a odvodnění organismu. Dále přispívá k normální funkci prostaty, osvěžení těla, dodává minerály a železo a podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému.

Doporučuje se pít 2 šálky kopřivového čaje denně po dobu 2-3 týdnů, poté je vhodné udělat měsíční přestávku. Kopřiva je poměrně silná bylinka, proto by se neměla užívat déle než 3 týdny v kuse.

Kopřiva v kuchyni a tradiční medicíně

Kromě využití v léčitelství má kopřiva dvoudomá své místo také v kuchyni a tradiční medicíně. Mladé výhonky a listy se dají konzumovat čerstvé nebo tepelně upravené, například přidáním do polévek, omáček nebo smoothies.

V tradiční medicíně se kopřiva využívala k léčbě široké škály potíží, od kožních problémů přes revmatismus až po problémy s ledvinami a močovými cestami. Její protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti byly ceněny po staletí.

Kontraindikace a bezpečnostní upozornění

Ačkoliv je kopřiva dvoudomá obecně považována za bezpečnou bylinu, existují určité kontraindikace a bezpečnostní upozornění, která je třeba respektovat:

  • Těhotné a kojící ženy by měly konzultovat užívání kopřivy s lékařem.
  • Lidé s onemocněním ledvin nebo močových cest by měli být opatrní a užívat kopřivu pouze po konzultaci s lékařem.
  • U některých osob může kopřiva vyvolat alergickou reakci.
  • Dlouhodobé užívání vysokých dávek kopřivy se nedoporučuje.
  • Je vždy důležité dodržovat doporučené dávkování a délku užívání, a v případě jakýchkoliv potíží nebo pochybností konzultovat situaci s lékařem nebo kvalifikovaným odborníkem.