Levandule lékařská, s vědeckým označením Lavandula angustifolia, je aromatická a léčivá bylina z čeledi hluchavkovitých.
Vyznačuje svěží, omamnou vůní a nádherným zbarvením květů, které se pohybují v odstínech od jemné levandulové po sytou fialovou. Jedná se bezesporu o jednou z nejoblíbenějších léčivých bylin na světě.
Popis
Levandule lékařská je stálezelený, bohatě větvený polokeř, dorůstající výšky 60 až 120 centimetrů. Její lodyhy jsou porostlé úzkými, šedozelenými listy, zatímco na vrcholcích se pyšní kompaktními, hustými klasy fialových květů.
Původ a výskyt
Ačkoliv se dnes levandule lékařská pěstuje po celém světě, její kořeny sahají do západní části Středozemního moře. Přirozeně se vyskytovala v oblastech jižní Francie, Španělska a Itálie, kde se jí díky slunečnému podnebí a vápnitým půdám mimořádně dařilo. Dnes je však tato aromatická bylina rozšířena i do jiných oblastí jižní Evropy, Alžírska a mnoha dalších zemí s vhodnými klimatickými podmínkami.
Ve velkém se pěstuje zejména v regionu Provence na jihovýchodě Francie. Tamní plantáže dodávají surovinu pro výrobu vonných olejů, parfémů a dalších produktů.
Pěstování v českých podmínkách
I přes svůj středomořský původ se levanduli lékařské daří dobře i v našich končinách. Klíčem k úspěšnému pěstování je zvolit vhodné stanoviště a substrát. Tato rostlina upřednostňuje slunná, chráněná místa s dobře propustnou, hlinitopísčitou půdou. Je odolná vůči suchu, avšak nesnáší přemokření.
Účinné látky a léčivé vlastnosti
Mezi nejdůležitější prospěšné látky levandule patří silice s obsahem terpenů, třísloviny a flavonoidy. Tyto sloučeniny mají protizánětlivé, antibakteriální, uklidňující a další blahodárné účinky na lidský organismus.
Hlavní účinná látka – linalool
Za mnohé z příznivých vlastností levandule lékařské vděčíme terpenickému alkoholu linaloolu, který se vyskytuje zejména v silici získávané z jejích květů. Tato aromatická sloučenina má prokazatelné anxiolytické účinky a pomáhá tělu i mysli dosáhnout stavu klidu a uvolnění. Inhalace výparů s obsahem linaloolu dokáže zmírnit úzkost, stres a napětí.
Sběr a uchování levandule
Sklizeň levandule lékařské probíhá ve druhém roce vegetace. Kvetoucí lodyhy se sklízí těsně před rozkvětem, kdy jsou květy stále poupaty. Následně se svazují do kytic a suší se ve stínu při pokojové teplotě.
Správné sušení a skladování
Po dokonalém usušení se květenství oddělují od stonků a listů. Zatímco listy lze sušit na mřížce, květy je vhodné rozprostřít na plochém podkladu. Usušenou drogu je nutné uchovávat v suchém a tmavém prostředí, nejlépe v uzavřených skleněných nádobách. Tímto způsobem si levandule zachová svou vůni i léčivé účinky po dlouhou dobu.
Léčivé využití
V tradiční medicíně se levandule lékařská používá jako uklidňující prostředek při stavech úzkosti, nespavosti, migrénách a bolestech hlavy. Díky svým protizánětlivým účinkům se používá při léčbě dýchacích cest, popálenin, lupénky, ekzémů a dalších kožních problémů.
Kosmetické produkty
Levandulový olej a esenciální silice z levandule jsou nepostradatelnými složkami v kosmetickém průmyslu. Levandule je častou součástí šampónů a přípravků proti lupům. Díky své příjemné vůni se přidává do mýdel, gelů, krémů a mnoha dalších kosmetických produktů.
Kulinářské využití
Kromě léčivých a kosmetických účelů má levandule lékařská své místo i v kuchyni. Její květy se používají jako koření, které dodává pokrmům nezaměnitelnou vůni, chuť i barevný nádech. Levandule je nedílnou součástí provensálského koření.
Levandulový olej
Levandulový olej, získávaný lisováním nebo destilací z čerstvých květů levandule lékařské, představuje koncentrovanou formu jejích léčivých a aromatických vlastností. Levandulový olej obsahuje více než 150 různých sloučenin, patří mezi ně například již zmíněný linalool, dále pak linalylacetát, geraniol, kumariny a další látky s protizánětlivými, antibakteriálními, uklidňujícími a analgetickými vlastnostmi.
Využití levandulového oleje
Levandulový olej se požívá při masážích a inhalacích, kde pomáhá zmírňovat bolesti svalů a kloubů, snižuje stres a navozuje celkový stav relaxace. V kosmetice se přidává do přípravků na problematickou pleť, proti celulitidě či na podporu růstu vlasů. Díky svým antiseptickým účinkům slouží také jako přírodní dezinfekční prostředek.
Kultivary a kříženci levandule
Ačkoliv se levandule lékařská řadí mezi nejznámější a nejrozšířenější druhy, existuje celá řada dalších kultivarů a kříženců této aromatické byliny. Šlechtitelé neustále pracují na vylepšování vlastností levandulí, jako jsou vůně, barva květů, odolnost vůči chorobám či výnos silice.
Příklady dalších kultivarů
Mezi populární kultivary patří například levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia ‚Munstead‘), která se vyznačuje kompaktním vzrůstem a bohatým květenstvím. Levandule křížatá (Lavandula x intermedia) je zase známá svou výraznou, ovocnou vůní a odolností vůči mrazu. Další oblíbené odrůdy jsou ‚Hidcote‘ s tmavě fialovými květy, ‚Grosso‘ s vysokým obsahem silice nebo zakrslá ‚Nana‘.