Ginkgo biloba nežádoucí účinky

Jinan dvoulaločný, známý také jako ginkgo biloba, je prastarý druh stromu. Je jediným žijícím druhem rodu jinan a patří mezi nahosemenné rostliny. Tento statný strom dosahuje výšky 30 až 40 metrů a vyniká kuželovitou až rozkladitou korunou.

Jeho listy jsou řapíkaté, ploché a klínovité, rozdělené zářezem na dva laloky s vějířovitou žilnatinou. Olistění jinanu má cévní svazky uspořádané podobně jako jehličnany, zatímco ostatní vlastnosti jsou bližší listům opadavých krytosemenných rostlin.

Zdravotní (ne)účinky

Existují různé názory na zdravotní účinky extraktu z jinanu dvoulaločného. Podle studie National Center for Complementary and Alternative Medicine a National Institute on Aging of the National Institutes of Health nemá žádné prokázané účinky na paměť, snížení krevního tlaku u starších osob, prevenci srdečních chorob, ochranu kognitivních funkcí či prevenci demence nebo rakoviny.

Dlouhodobý test s laboratorními zvířaty provedeným Americkým národním toxikologickým programem ukázal, že extrakt z jinanu zvyšoval výskyt rakoviny jater u laboratorních myší a rakoviny štítné žlázy u potkanů. Na základě těchto pokusů na zvířatech pak Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny v roce 2015 zařadila ginkgo mezi podezřelé karcinogeny (skupina 2B).

Potravinové doplňky a regulace

Navzdory těmto kontroverzím jsou dále nabízeny potravinové doplňky obsahující extrakt z jinanu dvoulaločného.

Rozmnožování a plody

Jinan dvoulaločný je dvoudomý strom, což znamená, že samčí a samičí rozmnožovací orgány se nacházejí na odlišných jedincích. Namísto květů a plodů produkuje vajíčka a semena chráněná dužnatými obaly. Tyto obaly obsahují organické kyseliny, které jsou zdrojem charakteristického zápachu a mohou také dráždit pokožku. Dále se v nich vyskytují glyceridy, steroly a estery.

Dřevina je oblíbena pro neobvyklý tvar svých listů, které jsou někdy považovány za symbol nebo samotný strom za kultovní rostlinu.

Zdroj informací: Jinan dvoulaločný na Wikipedii