Lípa malolistá, též lípa srdčitá (Tilia cordata), je nádherný strom, který byl zvolen jako národní symbol České republiky. Tento statný opadavý strom může dosáhnout úctyhodné výšky až 30 metrů a jeho mohutný kmen často překračuje průměr jednoho metru. Koruna stromu je košatá a nepravidelná, tvořená rozvětvenými větvemi s hustým olistěním.
Jednou z nejvýraznějších charakteristik lípy malolisté jsou její okouzlující listy ve tvaru srdíčka. Tmavozelené a lesklé, tyto půvabné lístky mají zoubkovaný obrys a na spodní straně jsou porostlé jemnými rezavými chloupky v úhlech žilek. Tato jedinečná struktura odlišuje lípu malolistou od jejích příbuzných druhů, jako je lípa velkolistá.
Lípa malolistá se vyskytuje prakticky po celém území České republiky, s výjimkou vyšších horských oblastí nad 900 metrů nad mořem. Její přirozeným domovem jsou listnaté a smíšené lesy. Strom preferuje humózní a vlhčí půdy, kde může nerušeně zapustit své mohutné kořeny.
Období květu
V období od června do července se lípa obsype drobnými žlutobílými květy. Květy mají nezaměnitelnou medovou vůni, která láká včely a další opylovače. Květy lípy malolisté jsou vysoce ceněné v lidovém léčitelství. Mezi nejvýznamnější patří sliz, flavonoidy, třísloviny, silice a látky podobné vitaminu E. Tato unikátní směs má zklidňující účinky.
Sběr a sušení
Pro sběr lipových květů je ideální doba, kdy je přibližně polovina z nich rozkvetlá, obvykle od začátku května. Květenství se sbírají za suchého počasí, nejlépe odpoledne. Rychlé a šetrné sušení ve stínu a na vzdušném místě zajistí, že květy si uchovají svou aromatickou vůni a nasládle slizovitou chuť.
Léčivé účinky lípy malolisté
Lipový čaj je tradičně používán jako podpora při léčbě onemocnění dýchacích cest, jako je rýma, kašel a nachlazení. Obsažené látky pomáhají uvolňovat hleny, zmírňovat dráždivý kašel a podporovat imunitní systém v boji proti infekcím. Silice a éterické oleje z lipových květů nacházejí uplatnění také v kosmetickém průmyslu.
Čaj z lipových květů má i pozitivní vliv na trávicí ústrojí, kde reguluje jeho činnost a napomáhá správnému trávení. Zároveň podporuje vylučování moči a potu, čímž přispívá k detoxikaci organismu. Zklidňující účinky lípy jsou prospěšné i pro nervový systém. Klinické studie prokázaly pozitivní vliv lípy na poruchy spánku.
Příprava lipového čaje
Příprava tradičního lipového čaje je nesmírně snadná. Stačí jednu lžíci sušených lipových květů zalít přibližně 200 ml vroucí vody a nechat louhovat. Po chvíli čaj sceďte a popíjejte horký, případně si ho oslaďte medem podle chuti.
Další využití – listy
Listy lípy malolisté nacházely v minulosti uplatnění při léčbě popálenin a svalových křečí. Spařené listy se přikládaly na postižená místa.
Z drcených listů můžete připravit nálev. Sušené listy zalijte litrem vroucí vody a nechte louhovat přibližně 15 minut. Poté nálev vlijte do koupele. Zchladlý nálev můžete také aplikovat na vlasy, kde podporuje jejich růst a lesk.
Lipový med
Lípový med patří mezi nejkvalitnější a nejoblíbenější. Nektar sbíraný včelami z lipových květů má nezaměnitelnou vůni a chuť, která je velmi ceněna.