Plod

Plody (bobule) černého bezu se nazývají bezinky. Jedná se o malé, černé, kulaté a lesklé peckovice obsahující purpurové barvivo sambicyanin. Toto červenofialové barvivo se
nejčastěji používá v potravinářském a textilním průmyslu. V potravinářství je to nejčastěji na cukrovinky a mléčné výrobky. Bobule černého bezu hrají nezastupitelnou roli při výrobě likérů. Díky těmto vlastnostem se plody černého bezu také pěstují a vykupují. Vzrůstající poptávka po přírodních produktech v poslední době způsobila vysoký nárůst komerčního pěstování černého bezu.

Zralé bobule černého bezu, zvané bezinky.
Bobule černého bezu – bezinky.

Syrové bezinky i šťáva z nich je mírně toxická, ve větších dávkách vyvolává nevolnost. Po požití nezralých plodů dětmi je vhodné kontaktovat lékaře. Aby nepříznivé účinky zmizely, musíme plody černého bezu povařit, usušit nebo nechat zkvasit. Vařením, sušením a kvašením se totiž toxicita vytrácí. Více v článku o nepříznivých účincích černého bezu.

Plody obsahují pro organismus také mnoho příznivých látek, např.: vitamín C, skupinu vitamínů B, vlákninu, kyselinu jablečnou a karoteny. Obsah těchto látek se kuchyňským zpracováním podstatně sníží, ale stále tu máme zajímavý mix vitamínů a antioxidantů.

Léčivé účinky plodů

Účinky plodů i květů černého bezu nejsou dnes spolehlivě odbornými studiemi potvrzeny , i když některé pokládají černý bez v tomto směru za vece slibný. Z historie víme, že černý bez hojně využívali už naši předci. A jistě jim prospíval. Důkazem nám je rčení: „Před heřmánkem smekni a před bezem klekni“.

Plody černého bezu doporučujeme jako výborný doplněk stravy a kulinářskou specialitu.

Sběr bezinek

Bezinky (plody) dozrávají koncem srpna, v září a někde až v říjnu. Stejně jako u květu záleží na místních klimatických podmínkách. Bezinky sbíráme vždy úplně zralé a nejlépe několik dní po dešti. Při sběru vám doporučuji používat nůžky a sbírat plody tak, že je odstřihnete na hlavní stopce. Sesbírané čerstvé bezinky snadno plesniví a proto je třeba je co nejrychleji zpracovat nebo dát sušit.

Dva trsy zralých bezinek.
Dva trsy zralých bezinek.

Plánujeme-li zpracovat bezinky tepelně (např. na sirup, marmeládu, povidla, zavařeniny atd.), pak trsy bezu po příchodu domů opláchneme pitnou vodou, necháme okapat. Následně odstraníme vedlejší stopky, protože by nám negativně ovlivnily chuť. Někdo ke zdrhnutí bobulí ze stonků používá vidličku. Já bezinky (v tenkých latexových rukavicích) obírám ručně. Zároveň vyřazuji nezralé plody a listy.

Úplně nezralé - zelené bobule černého bezu.
Úplně nezralé – zelené bobule černého bezu.

Šťáva obsahuje vysoké procento barviva! Myslete na to při práci se zralými plody. Například z textilu se barvivo velmi složitě odstraňuje.

Jak bylo řečeno, čerstvé plody černého bezu je nutné (uvedeno v každém receptu) alespoň 20 minut povařit. Plody pak ztratí své nežádoucí účinky.

Sušení plodů (bobulí) černého bezu

Plody můžeme začít sušit na slunci. Jak se trochu „smrsknou – zavadnou“ pověsíme je na šnůry v dobře větrané, teplé a suché místnosti. Někdo bezinky odděluje od stopek před úplným dosušením, já je ještě v trsech dám do trouby a zhruba při 80°C dosuším. Dosušené bobule poté snadno oddělím od stonků a bezinky si uložím na suchém a temném místě. Sušené plody můžeme použít do čajů, likérů ale i do pečiva.

Správně usušené bezinky se lesknou, mají černo-fialovou barvu a nakysle sladkou chuť.

Další stránky o černém bezu: