Květy černého bezu vyrůstají v bohatých vrcholičnatých soukvětích, nejčastěji členěných do pěti hlavních paprsků. Květ samotný je jedinou částí rostliny, která je jedlá i bez tepelné úpravy, usušení nebo zkvašení.
Černý bez kvete postupně v průběhu několika týdnů od května do července. Kdy začne u vás kvést, závisí hodně na místních klimatických podmínkách. Květenstvím černého bezu je bohatě složený, plochý vrcholík o průměru 10–30 cm. Květy mají bílou až žlutavou barvu a v plném květu obsahují velké množství žlutého pylu. Každý kdo je někdy sbíral, ví o čem píši. Určitě to není nic pro alergiky.
Žlutobílé květy černého bezu intenzivně voní a kolem celého keře se šíří omamná vůně. Mimo hlavního období od května do července, se můžeme několika květů dočkat i v září. To nám na keři vykvetou nové výhonky.
Sběr květů a jejich uchování
Květ je u černého bezu velmi ceněn kvůli jeho typické vůni a léčivým účinkům. Sbíráme vždy celá květenství, která buď odstříháváme, nebo odlamujeme. Pro sběr doporučuji koš, nebo plátěný pytel, to aby se nám cestou domů květy nezapařily. Květy sbíráme za suchého počasí a nejlépe před jejich úplným rozvitím. Pro výrobu sirupu můžou být květy už plně rozkvetlé.
Sušení
Sušení probíhá ve stínu tak, že celá květenství zavěsíme nejlépe na šňůry v místnosti s dobrým prouděním vzduchu. Jde nám o to, aby sušení proběhlo co nejrychleji. Po usušení odlámeme stopky. Ten kdo suší na sítech, může samozřejmě květy zbavit stopek hned na začátku, tedy při pokládání na síto. Používáte-li sušičku, doporučujeme sušit při teplotách max. do 45°C.
Usušené květy skladujeme v suchu a temnu. Květy vám nesmí „zhnědnout“, pak se stávají bezcenné a můžete je vyhodit.
Účinky bezového květu
Květ černého bezu má silné antioxidační účinky. Zejména jako podpůrný prostředek nám může pomoci při mnoha potížích. Výborný je zejména při nachlazení a chřipce. Podporuje pocení, snižuje horečku a působí močopudně.
Čaj uvařený ze sušených květů prý zlepšuje vykašlávání a usnadňuje dýchání. Kromě toho má černý bez specifickou chuť a vůni. Každý kdo si někdy dal horký čaj s medem nebo sirupem z květů jistě potvrdí, že je prostě výborný.
Využití květů
Využití bezových květů je opravdu široké. Níže naleznete postupně několik odkazů, nebo přímo receptů jak s květy naložit. Nejčastěji se květ zpracovává na sirup, limonádu, med, čaj a také kosmatice. Další recepty z černého bezu naleznete zde.
Sirup
Bezový sirup je nejrozšířenější varianta zpracování květu. Tomu také odpovídá nespočet receptů, které lze v literatuře, nebo na internetu dohledat. Téma to je natolik rozsáhle, že jsem pro sirup vytvořil samostatnou stránku. Naleznete tam několik variant sirupu – šťávy, ať vyrobenou za studena nebo převařenou variantu.
Bezový med
Příprava bezového medu je velmi pododná jako u sirupu z květů. A určitě stojí za vyzkoušení. Postup přípravy naleznete na stránce receptů: Bezinkový med
Cukerný roztok z květů černého bezu
Cukerný roztok s vůní černého bezu si můžeme připravit v případě, že se nám „nechce dělat“ s medem. Příprava je velmi jednoduchá. Připravíme si nasycený cukerný roztok, do kterého čerstvě natrhané květy zbavené stopek umístíme. Po několika dnech scedíme, tím se zbavíme „vyluhovaných“ květů, které své aroma již předaly. Výsledný roztok stočíme do sklenic a uzavřeme. Tak ho máme připravený k okamžité spotřebě. A použití je stejné jako u medu, tedy na doslazování čehokoliv.
Čaj – nálev z květů
Sušené květy zalijeme vroucí vodou a necháme asi 10 minut vyluhovat. Sílu nálevu nechám na vás. Nejčastější je poměr jedna lžíce sušených květů černého bezu na jeden hrnek (250 ml). Po vyluhování nálev scedíme (můžeme dosladit medem) a vypijeme.
Kosmatice
Je pokrm z květů černého bezu. Připravuje se tak, že se celé, nejlépe co nejhustější a zpola rozvité květenství, namočí v těstíčku z vajec a mouky a následně se smaží. Prvně smažíme květ stopkou vzhůru a až je spodní strana usmažená dozlatova, stopky odstřihneme, květ otočíme a dosmažíme i na druhé straně. Varianty jsou dvě na slano a na sladko (do těsta se přidá trochu medu a po usmažení kosmatice obalíme v skořicovém cukru). Podrobný recept na kosmatice naleznete ZDE.